Translation Below
През последните 10 години май е месецът на науката в София. Учени от близко и далеч пристигат, привлечени от Софийския фестивал на науката, за да предават знанията си на разбираем език на нас – любознателните неспециалисти. Моят първи досег до тази магия беше през 2015 г. и то напълно случайно. Оттогава не съм го изпускала! За жалост, тази година фестивалът беше частично отменен за септември. И все пак, за да спази традицията, екипът му организира един майски Ден 0. Записите от няколкото онлайн проведени събития все още са достъпни на сайта на Британския съвет в България.
Миналата година дойде време да подготвя магистърската си теза. За тема избрах „Промяна в нагласите на хората към науката чрез фестивали“. Във връзка с разработването й проведох анкета, в която участие взеха 207 души от различни групи по интерес, възраст и др. Финалният резултат показа, че нагласите към науката на 50% от тях са били повлияни позитивно от Софийския фестивал на науката или от друго подобно събитие, вдъхновено от него. 🙂 Голяма част от останалите просто не знаеха за съществуването на такъв вид събития.
Но само това не ми стигаше. Подтикната от страхотния си научен ръководител – Деси Бошнакова, интервюирах едни от най-дейните комуникатори на науката у нас, за да разбера повече за тяхната дейност и за мотивацията им. Какво споделиха те с мен, ще ви разказвам от днес до средата на септември, когато същинското десето издание на Софийски фестивал на науката ще е в разгара си. То ще се проведе от 26-и до 29-и септември.
Имайте предвид, че интервютата, които ще споделям с вас, са на английски език, тъй като така ги подготвих за дипломната си работа. В случай че имате нужда, ще откриете опция за превод в долната част на всяка публикация от поредицата.
Приятно четене!